Local Scoreboard- Dec. 20 - KSFY News - Sioux Falls, SD News, Weather, Sports

Local Scoreboard- Dec. 20

Posted: Updated:

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Aberdeen Roncalli 70, Britton-Hecla 40 

Arlington 68, Deubrook 62

Baltic 58, Colman-Egan 49

Brookings 64, Pierre 62

Canistota 82, Dell Rapids St. Mary 25

Clark/Willow Lake 65, Hamlin 39

Corsica/Stickney 61, Wessington Springs 20

DeSmet 81, Iroquois 25

Deuel 63, Groton Area 43

Dupree 76, Rapid City Christian 27

Faith 42, Timber Lake 27

Hanson 76, Lake Preston 44

Irene-Wakonda 59, Bon Homme 41

Jones County 49, Colome 43, OT

Menno 51, Freeman Academy 35

Mt. Vernon/Plankinton 85, Dakota Christian 69

Sioux Falls Christian 54, Harrisburg 33

Sioux Valley 59, Parker 45

Sisseton 62, Webster 50

St. Thomas More 53, Spearfish 36

Stanley County 55, Highmore-Harrold 41

Summit 68, Waverly-South Shore 39

Tea Area 60, West Central 52

Viborg-Hurley 59, Tripp-Delmont/Armour 30

Winner 67, Lead-Deadwood 53

Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket)

White River 92, McLaughlin 50

Quarterfinal

Pine Ridge 77, Todd County 59

Red Cloud 64, Cheyenne-Eagle Butte 52

St. Francis Indian 55, Little Wound 52

Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket)

Semifinal

Crow Creek 54, Takini 37

Custer 69, Omaha Nation, Neb. 40

Tiospa Zina Tribal 56, Hill City 50

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Baltic 74, Colman-Egan 43

Bon Homme 49, Irene-Wakonda 46

Castlewood 58, Florence/Henry 47

Chester 40, Garretson 30

Corsica/Stickney 43, Wessington Springs 26

Dakota Valley 61, Ponca, Neb. 44

Deubrook 44, Arlington 18

Deuel 46, Groton Area 43

Harrisburg 49, Sioux Falls Christian 37

Menno 33, Freeman Academy 24

Northwestern 57, Faulkton 36

Parker 50, Sioux Valley 45

Philip 48, Bison 19

Pierre 35, Brookings 22

Rapid City Christian 38, Dupree 27

Rosholt 53, Milnor, N.D. 38

Sioux Falls Washington 51, Sioux Falls Lincoln 33

Sturgis 63, Belle Fourche 38

Sully Buttes 82, Mobridge-Pollock 33

Viborg-Hurley 57, Tripp-Delmont/Armour 39

Warner 59, Milbank 39

West Central 72, Tea Area 38

Lakota Nation Tournament (Makosica Bracket)

Quarterfinal

Cheyenne-Eagle Butte 41, Red Cloud 40

Crow Creek 69, McLaughlin 55

Little Wound 61, Todd County 51

Pine Ridge 65, Hill City 30

Lakota Nation Tournament (Paha Sapa Bracket)

Quarterfinal

Lower Brule 66, Flandreau Indian 48

Omaha Nation, Neb. 47, Custer 45

St. Francis Indian 54, Tiospa Zina Tribal 31

White River 81, Takini 22

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL

Utah State 70, USD 69

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KSFY. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service or our EEO Report.