Local Scoreboard- Feb. 15 - KSFY News - Sioux Falls, SD News, Weather, Sports

Local Scoreboard- Feb. 15

Posted: Updated:

IFL

Storm 64, Green Bay 41

USHL

Stampede 3, Omaha 2

HS Gymnastics

State Meet- Final Team Results

Class AA

1. RC Central   151.700

2. Watertown  145.850

3. Mitchell   141.975

4. O'Gorman  138.450

5. Brookings  137.125

Class A

1. Deuel  145.100

2. Madison  137.025

3. Milbank  130.050

4. Chamberlain   127.850

5. Stanley Co.  127.050

HS Wrestling

Region 2A- Final Team

1. Washington   193.50

2. Brandon Valley  159.50

3. Yankton  118.50

4. Vermillion   87.00

5. Harrisburg   84.00

College Wrestling

NDSU 36, SDSU 9

Minnesota St. 24, NSU 10   

Men's Basketball

USF 70, Augustana 58

UMD 72, NSU 65

SMSU 87, Wayne St. 69

Women's Basketball

Augustana 83, USF 58

NSU 61, UMD 57

Wayne St. 59, SMSU 40

HS Boys Basketball

Marshall 58, Worthington 48

Southwest Minnesota Christian 84, Mountain Lake Area 69

Bon Homme 56, Gregory 45

Canton 68, Alcester-Hudson 40

Castlewood 59, Estelline 24

Chamberlain 80, McLaughlin 34

Clark/Willow Lake 59, Aberdeen Roncalli 48

Custer 67, Lead-Deadwood 54

Dakota Christian 51, Colome 47

Dell Rapids 51, Lennox 48

Ethan 61, Tripp-Delmont/Armour 40

Florence/Henry 49, Waubay 36

Garretson 73, Sioux Valley 59

Groton Area 65, Britton-Hecla 47

Herreid/Selby Area 47, Leola/Frederick 43

Hitchcock-Tulare 71, Northwestern 42

James Valley Christian 83, Wessington Springs 43

Jones County 57, Bennett County 38

Lake Preston 74, Iroquois 45

Lyman 65, Kadoka Area 19

Madison 59, Pipestone, Minn. 37

Menno 33, Scotland 32

Milbank 44, Webster 39

Miller 64, Stanley County 45

Mt. Vernon/Plankinton 74, Parkston 62

Pierre 74, Watertown 51

Platte-Geddes 61, Wagner 50

Potter County 63, Highmore-Harrold 31

Rosholt 53, Summit 47

Sioux County, Neb. 73, Edgemont 50

Sisseton 53, Redfield/Doland 50, OT

Spearfish 60, Sturgis 48

St. Francis Indian 78, Crow Creek 72, OT

Sully Buttes 65, Faulkton 36

Tea Area 55, Elk Point-Jefferson 49

Tiospa Zina Tribal 60, Grant-Deuel 28

Viborg-Hurley 69, Flandreau Indian 39

White River 70, New Underwood 45

Wilmot 59, Waverly-South Shore 44

Winner 70, Mobridge-Pollock 55

HS Girls Basketball

Bon Homme 70, Gregory 18

Chamberlain 77, McLaughlin 45

Elk Point-Jefferson 69, Tea Area 44

Florence/Henry 63, Waubay 41

Grant-Deuel 40, Tiospa Zina Tribal 26

Hill City 60, Wall 48

Lead-Deadwood 56, Custer 15

Marty Indian 79, Crazy Horse 15

Mitchell 60, Sioux Falls Lincoln 46

Rapid City Christian 58, Takini 25

Redfield/Doland 47, Sisseton 30

Sioux Falls Roosevelt 70, Sioux Falls Washington 63

Sturgis 40, Spearfish 29

Sully Buttes 71, Faulkton 22

Summit 83, Rosholt 47

Viborg-Hurley 59, Flandreau Indian 28

Webster 49, Hamlin 23

Wilmot 41, Waverly-South Shore 32

Southwest Minnesota Christian 52, Mountain Lake Area 36

Iowa Class 1A Region 1

Regional Semifinal

Central Lyon, Rock Rapids 66, George-Little Rock 55

West Sioux, Hawarden 47, West Bend-Mallard 46

Class 2A Region 1

Regional Semifinal

Okoboji, Milford 41, Emmetsburg 39

Western Christian, Hull 81, South O'Brien, Paullina 45

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KSFY. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service or our EEO Report.