Local Scoreboard- Feb. 26 - KSFY News - Sioux Falls, SD News, Weather, Sports

Local Scoreboard- Feb. 26

Posted: Updated:

HS Boys Basketball

District 1AA

First Round

Brookings 50, Watertown 45

Sioux Falls Roosevelt 67, Sioux Falls O'Gorman 52

District 2AA

First Round

Brandon Valley 56, Sioux Falls Washington 43

Sioux Falls Lincoln 53, Yankton 50

District 3AA

First Round

Huron 63, Mitchell 53

Pierre 61, Aberdeen Central 38

District 4AA

First Round

Rapid City Central 66, Douglas 49

Rapid City Stevens 53, Sturgis 52

District 3A

First Round

Redfield/Doland 48, Florence/Henry 46

District 4A

First Round

Deuel 64, Hamlin 47

Sioux Valley 56, Deubrook 36

District 5A

First Round

Elkton-Lake Benton 62, Flandreau 59

Madison 101, Flandreau Indian 42

District 6A

First Round

Dell Rapids 65, Garretson 51

Sioux Falls Christian 64, Baltic 32

District 9A

First Round

McCook Central/Montrose 62, West Central 45

Mt. Vernon/Plankinton 74, Tri-Valley 57

District 10A

First Round

Parkston 53, Wagner 45

Platte-Geddes 62, Bon Homme 27

District 11A

First Round

Cheyenne-Eagle Butte 71, McLaughlin 44

District 12A

First Round

Miller 78, Crow Creek 66

District 13A

First Round

Winner 71, Todd County 56

District 14A

First Round

Little Wound 61, Bennett County 42

District 1B

Semifinal

Rosholt 58, Waverly-South Shore 46

Wilmot 54, Summit 50

District 2B

Semifinals

Langford 47, Hitchcock-Tulare 44

Warner 46, Leola/Frederick 43

District 3B

Semifinal

Arlington 62, DeSmet 40

Castlewood 69, Great Plains Lutheran 49

District 4B

Semifinals

Colman-Egan 61, Chester 52

Howard 53, Oldham-Ramona/Rutland 45

District 5B

Semifinals

Lower Brule 62, Sunshine Bible Academy 55

Sully Buttes 76, Faulkton 31

District 6B

Semifinals

Herreid/Selby Area 72, Ipswich 63

Potter County 58, Eureka/Bowdle 39

District 7B

Semifinals

Canistota 51, Bridgewater-Emery 38

Parker 71, Freeman 58

District 8B

Semifinals

Centerville 82, Irene-Wakonda 76, 3OT

Viborg-Hurley 59, Alcester-Hudson 35

District 9B

Semifinals

James Valley Christian 92, Wessington Springs 35

Wolsey-Wessington 64, Sanborn Central/Woonsocket 26

District 11B

Semifinals

Ethan 58, Menno 42

Hanson 49, Avon 36

District 12B

Semifinals

Dakota Christian 55, Colome 40

South Central 58, Tripp-Delmont/Armour 42H

HS Girls Basketball

Region 1A

Aberdeen Roncalli 43, Milbank 31

Region 4A

Harrisburg 56, Beresford 37

Region 7B

Wall 36, Lyman 25

Region 8B

Timber Lake 63, Newell 50

Minnesota Class 3A Section 2

Quarterfinal

Marshall 57, Hutchinson 26

Class 2A Section 3

Quarterfinal

Montevideo 53, Redwood Valley 44

Worthington 57, Windom 47

Class 1A Section 3

Quarterfinal

Dawson-Boyd 68, Ortonville 51

Minneota 72, Central Minnesota Christian 35

Southwest Minnesota Christian 65, Adrian 59

Wabasso 67, Fulda 47

Iowa Class 3A State Tournament

First Round

Estherville Lincoln Central 55, Spirit Lake 39

MOC-Floyd Valley 51, Mid-Prairie, Wellman 30

Men's Basketball

GPAC Championship

Dordt 75, Morningside 63

Women's Basketball

GPAC Championship

Morningside 78, Northwestern 73

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KSFY. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service or our EEO Report.