Aberdeen Central & Parkston Capture State Titles - KSFY News - Sioux Falls, SD News, Weather, Sports

Aberdeen Central & Parkston Capture State Titles

Posted: Updated:

The Aberdeen Central Golden Eagles have won their first ever State Wrestling Title. In Class-A Aberdeen Central tallied 117.5 team points.

In Class-B, Parkston grappled their way to victory scoring 158 team points.

Class A

1. Aberdeen Central 177.50
2. Pierre T.F. Riggs 147.50
3. Sioux Falls Roosevelt 138.50
4. Rapid City Central 128.00
5. Sioux Falls Washington 127.50
6. Sturgis Brown 105.00
7. Brookings 98.00
8. Rapid City Stevens 92.00
9. Huron 87.00
10. MItchell 76.00
11. Vermillion 75.00
12. Spearfish 58.00
13. Watertown 50.50
14. Brandon Valley 48.00
15. Harrisburg 37.00
16. Dell Rapids 35.00
17. West Central 33.50
18. Pine Ridge 27.00
19. Dakota Valley 24.00
  Madison 24.00
21. Douglas/Rapid City Christian 23.00
22. Lennox 18.00
23. Yankton 15.00
24. Milbank 13.00
25. Belle Fourche 9.00
26. Sisseton 8.00
27. Todd County 5.00
28. Sioux Falls Lincoln 3.00
  Tea Area 3.00
30. Chamberlain 2.00
31. Cheyenne-Eagle Butte/Dupree 0.00
  Little Wound 0.00

Class B

1. Parkston 158.00
2. Philip Area 134.00
3. Beresford 111.00
4. Canton 108.00
5. Bon Homme/Scotland 106.00
6. Stanley County 84.00
7. Howard 79.00
8. Winner 72.50
9. Webster Area 65.00
10. Flandreau 61.00
11. Elk Point-Jefferson 56.00
12. Lemmon/McIntosh 50.00
13. Burke/Gregory 47.00
14. Wagner 39.00
15. Mobridge-Pollock 38.00
16. Tri-Valley 37.00
17. Hot Springs 34.00
18. Bennett County 32.00
Clark/Willow Lake 32.00
20. Miller/Highmore-Harrold 31.00
21. Parker 29.00
22. Custer 28.00
McCook Central/Montrose 28.00
24. Groton Area 27.50
25. Andes Central 27.00
26. Britton-Hecla 26.00
27. Faulkton Area 25.00
28. Deuel 21.00
29. Garretson 19.00
30. Kimball/White Lake/Platte-Geddes 15.50
31. Sunshine Bible Academy 15.00
32. Ipswich/Leola 14.00
33. Mt. Vernon/Plankinton/Corsica 11.00
34. Harding County 9.00
35. Potter County 8.50
36. Hill City 8.00
37. Kingsbury County 6.00
38. Redfield/Doland 5.00
39. Sioux Valley 3.00
Warner/Northwestern 3.00
41. Newell 2.00
42. Sully Buttes 1.00
43. Alcester-Hudson 0.00
Crow Creek 0.00
Lead-Deadwood 0.00
Lower Brule 0.00
Lyman 0.00
Marion/Freeman 0.00
Red Cloud 0.00
St. Thomas More 0.00
Tiospa Zina 0.00
Wessington Springs/Woonsocket 0.00
Wolsey-Wessington 0.00

For a complete look at team and individual winners visit http://sports.sdpb.org/boys/wrestling/index.htm

 

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KSFY. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service or our EEO Report.