Local Scoreboard- March 4 - KSFY News - Sioux Falls, SD News, Weather, Sports

Local Scoreboard- March 4

Posted: Updated:

Women's Basketball

NSIC Championship

Concordia (SP) 54, NSU 36

GPAC Championship

Northwestern 83, Morningside 71

Men's Basketball

GPAC Championship

Morningside 87, Dordt 85 

HS Boys Basketball

District 1AA

Semifinal

Sioux Falls O'Gorman 60, Watertown 57

Sioux Falls Roosevelt 73, Brookings 59

District 2AA

Semifinals

Sioux Falls Lincoln 65, Sioux Falls Washington 54

Yankton 54, Brandon Valley 37

District 3AA

Semifinals

Huron 78, Mitchell 45

Pierre 58, Aberdeen Central 46

District 4AA

Semifinals

Rapid City Stevens 61, Spearfish 37

Sturgis 68, Rapid City Central 66

Region 2A

First Round

Deubrook 56, Redfield/Doland 54

Hamlin 57, Deuel 17

Region 3A

First Round

Flandreau 77, Flandreau Indian 50

Sioux Falls Christian 49, Garretson 37

Region 5A

First Round

Mt. Vernon/Plankinton 66, Wagner 62

Tri-Valley 54, McCook Central/Montrose 42

West Central 62, Bon Homme 58

Region 6A

First Round

Miller 91, Crow Creek 58

Mobridge-Pollock 56, Winner 51

Region 7A

First Round

Todd County 64, Little Wound 57

Region 8A

First Round

Belle Fourche 63, Lead-Deadwood 48

Hot Springs 66, Hill City 32

District 1B

Semifinals

Rosholt 42, Summit 40

Waverly-South Shore 61, Great Plains Lutheran 43

District 2B

Semifinals

Aberdeen Christian 46, Warner 45

Langford 63, Leola/Frederick 49

District 3B

Semifinals

Eureka/Bowdle 58, Herreid/Selby Area 45

Potter County 71, Ipswich 33

District 4B

Semifinals

Hitchcock-Tulare 71, Lower Brule 42

Sully Buttes 71, Sunshine Bible Academy 56

District 5B

Semifinals

Castlewood 86, Lake Preston 69

DeSmet 40, Arlington 37

District 6B

Semifinals

James Valley Christian 75, Wessington Springs 49

Wolsey-Wessington 61, Sanborn Central/Woonsocket 51

District 7B

Semifinals

Chester 75, Baltic 62

Elkton-Lake Benton 62, Colman-Egan 29

District 8B

Semifinals

Ethan 67, Bridgewater-Emery 39

Hanson 73, Canistota 56

District 9B

Semifinals

Freeman 64, Menno 46

Parker 61, Freeman Academy 35

District 10B

Semifinals

Centerville 76, Alcester-Hudson 50

Viborg-Hurley 53, Irene-Wakonda 49

District 11B

Semifinals

Corsica/Stickney 52, Tripp-Delmont/Armour 32

Platte-Geddes 55, Dakota Christian 24

District 12B

Semifinals

Gregory 60, Colome 44

Marty Indian 56, South Central 47

HS Girls Basketball

Region 1A

Regional Final

Webster 40, Aberdeen Roncalli 32, OT

Region 4A

Regional Final

Elk Point-Jefferson 65, Lennox 38

Region 7B

Regional Final

Lyman 48, New Underwood 44

Region 8B

Region Final

Lemmon 50, McLaughlin 45

Minnesota 2A Section 3

Quarterfinal

BOLD 60, Tracy-Milroy-Balaton 56

Martin County West 59, Windom 44

Redwood Valley 54, Montevideo 48

Minnesota 1A Section 3

Quarterfinal

Canby 66, Dawson-Boyd 62

Minneota 67, Russell-Tyler-Ruthton 56

Red Rock Central 55, Wabasso 37

Southwest Minnesota Christian 95, Fulda 93

Iowa Class 2A State Tournament

State Quarterfinal

Western Christian, Hull 66, Des Moines Christian 53

Iowa Class 3A State Tournament

State Quarterfinal

MOC-Floyd Valley 69, Center Point-Urbana 42

Unity Christian, Orange City 60, Clear Lake 35

Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and KSFY. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service or our EEO Report.