Friday Night Lights Playoff Scoreboard- 11/8

HS Football Playoffs

All Nations Conference

Championship

Crow Creek 74, Lower Brule 39

Class 11AAA

Semifinal

Brandon Valley 52, Sioux Falls Washington 13

Sioux Falls O'Gorman 24, Sioux Falls Roosevelt 21

Class 11AA

Semifinal

Brookings 36, Huron 7

Pierre 57, Mitchell 7

Class 11A

Semifinal

Canton 27, Tea Area 20

Lennox 34, West Central 33

Class 11B

Semifinal

Bridgewater-Emery/Ethan 42, McCook Central/Montrose 0

Winner 38, Webster 27

Class 9AA

Semifinal

Bon Homme 26, Deuel 6

Viborg-Hurley 32, Lemmon/McIntosh 26

Class 9A

Semifinal

Britton-Hecla 14, Gregory 8

Canistota-Freeman 56, Sully Buttes 22

Class 9B

Semifinal

Colman-Egan 46, Wolsey-Wessington 36

Herreid/Selby Area 54, Harding County 32

Iowa

8-Man

State Quarterfinal

Audubon 40, CAM, Anita 33

Don Bosco, Gilbertville 67, Easton Valley 28

St. Mary's, Remsen 34, Fremont Mills, Tabor 20

Turkey Valley, Jackson Junction 64, H-L-V, Victor 14

Class 1A

State Quarterfinal

Regina, Iowa City 30, West Branch 20

Van Meter 10, South Central Calhoun 6

West Lyon, Inwood 36, Dike-New Hartford 14

West Sioux 41, Treynor 24

Class 2A

State Quarterfinal

Algona 48, Greene County 15

OA-BCIG 48, PCM, Monroe 20

Waukon 32, West Liberty 12

Williamsburg 35, Clear Lake 21

Class 3A

State Quarterfinal

Epworth, Western Dubuque 29, North Scott, Eldridge 7

Lewis Central 12, Dallas Center-Grimes 0

Sergeant Bluff-Luton 54, Norwalk 28

Solon 24, Pella 0

Class 4A

State Quarterfinal

Bettendorf 24, Cedar Falls 14

Cedar Rapids, Kennedy 27, Urbandale 13

Dowling Catholic, West Des Moines 42, Ankeny 14

Valley, West Des Moines 26, Waukee 10

Class A

State Quarterfinal

Grundy Center 35, MFL-Mar-Mac 20

Saint Ansgar 36, Earlham 0

West Hancock, Britt 43, South O'Brien, Paullina 0

Woodbury Central, Moville 34, North Tama, Traer 23

Minnesota

State Tournament

Class 6A

Quarterfinals

Lakeville South 38, Mounds View 14

Wayzata 38, Centennial 21

Class AAAA

Quarterfinals

Hutchinson 52, Fridley 14

Rocori 35, Delano 7

Winona 24, Simley 14

Class AA

Quarterfinals

Caledonia 56, Pipestone 14

Paynesville 56, Moose Lake/Willow River 8

9-Man

Quarterfinals

Mountain Iron-Buhl 42, South Ridge 6

Mountain Lake Co-op 42, Grand Meadow 12

Win-E-Mac 48, Warren-Alvarado-Oslo 6